ETHIOPIA SIDAMO

Cena: 33,00 zł 33.00
ilość szt.

towar niedostępny

* - Pole wymagane
Pin It

Opis

POCHODZENIE: Afryka; Etiopia; region Sidamo;
wysokość uprawy 1600 - 2000 m n.p.m.

AROMAT/SMAK: owocowo - kwiatowy, z nutami czarnej herbaty, bergamotki i wiśni;
kwaskowatość - niska/umiarkowana; cielistość – średnia

OBRÓBKA – mokra

Etiopia jest ojczyzną kawy. Jak głosi legenda, to właśnie w dawnej Abisynii, ponad tysiąc lat temu, pasterz o imieniu Kaldi odkrył jej niezwykłe właściwości, a pewien mnich jako pierwszy wypalił ziarna i zaparzył napar. Do dzisiaj w Etiopii możne napotkać miejsca, gdzie sposób uprawy kawy nie zmienił się od tysiąclecia, a owoce kawowca można zbierać z dziko rosnących krzewów

Kawy z Etiopii mają bardzo bogaty, owocowo – kwiatowy profil smakowy, dlatego uważane są za jedne z najlepszych na świecie. 

Region Sidamo leży w południowej części Etiopii, we wschodniej  Afryce. Kawa uprawiana jest tu przez drobnych farmerów na poletkach  lub zbierana z krzewów kawowców rosnących dziko w lesie, na wysokości 1600 – 2000 m n.p.m. Tak wysokie położenie sprawia, że kawa wolno dojrzewając oddaje ziarnom bogaty smak i aromat. Wszystkie prace związane z pielęgnacją krzewów i zbiorem owoców, ze względu na ubóstwo tego regionu, wykonywane są ręcznie, z dużą starannością, gdyż kawa jest często jednym z głównych źródeł dochodu rolników. 

Dojrzałe i wyselekcjonowane owoce kawowca obrabiane są w specjalnie do tego przeznaczonych punktach. Etiopia Sidamo przechodzi proces fermentacji trwający do 36 godzin, a powstałą na ziarnach w tym procesie miazgę zdejmuje się z nich w trakcie mycia w specjalnych wodnych kanałach. Dlatego obróbka określana jest jako „mokra” / „washed”. Tak otrzymane ziarna zawierają dużo wilgoci, więc  muszą być wysuszone na słońcu, na specjalnych stołach, przez około 10 – 15 dni. To czyni kawę z regionu Sidamo wyjątkową.

Polecamy ją do ciśnieniowych i przelewowych metod parzenia. Espresso będzie łagodne, bez goryczki, o delikatnej kwasowości. Świetnie sprawdzi się też do mleka. Metody alternatywne (drip, chemex, aeropress) wydobędą nuty czarnej herbaty, bergamotki i wiśni. 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl